LIN

Sieć Local Interconnect Network (LIN) to podrzędna, jednoprzewodowa sieć, której zadaniem jest wspomaganie sieci CAN i współpraca z nią. Obecnie sieć LIN w układach elektronicznych samochodów jest równie popularna jak sieci CAN. W motoryzacji sieć LIN jest bardzo często wykorzystywana przez producentów samochodów. Swoje zastosowanie znajduje w sterowaniu takich układów jak np.: silniki wycieraczek, alternatory, lusterka zewnętrzne, kontrolki zapięcia pasów bezpieczeństwa, czujniki deszczu…
W tej zakładce będziemy prezentowali praktyczne zastosowania sieci LIN, które można spotkać we współczesnej motoryzacji.
Niektóre z przedstawionych urządzeń znajdą się na przygotowywanym przez nas szkoleniu dotyczącym sieci LIN w części praktycznej.

Silnik wycieraczek przednich sterowane siecią LIN samochodu VW
Alternator e-HDI
Reflektor ksenonowy z doświetlaniem zakrętów KIA Ceed
Kontrolki pasów Alfa Romeo Giulietta
Silniki wycieraczek przednich Peugeot
Lusterko BMW F30

Powyższy film przedstawia regulację lusterka zewnętrznego od samochodu BMW F30, sterowanego siecią LIN. W zakładce CAN, znajdziesz sterowanie lusterkiem siecią CAN. Z zewnątrz położenia lusterek jest takie samo, ale sterowanie zdecydowanie różne. Te przykłady obrazują zmiany, jakie ciągle zachodzą w motoryzacji.